Příprava čajů z peruánských bylin
  • 67
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  
    67
    Shares

Příprava bylinných kůr vyžaduje disciplínu, čas, ale i potřebné podmínky. Odměnou je celostní působení odvarů jednotlivých bylin nebo jejich směsí, tak jak je po staletí ověřili naši dávní předci.

JAK DÁVKOVAT BYLINY K PŘÍPRAVĚ?

Byliny jsou záměrně nedrcené, aby bylo možno snadno poznat jejich druh a čerstvost.
Protože nedrcené byliny se těžko odměřují uvádíme orientační množství v gramech přepočtených na polévkové lžíce. Pokud lékař nebo zkušený fytoterapeut nedoporučí jinak, tak běžné dávkování je u listů, větviček a kůr je cca od 3 -5 g na den, u vilcacory (uňa de gato nebo také kočičí dráb) 5-10 g. Není třeba se obávat, jestliže vezmete trochu více nebo méně. Výjimkou je Flor de arena, u které je přesné dávkování třeba dodržovat. Tedy rovnou čajovou lžičku byliny zalít sklenkou vroucí vody a ponechat vyluhovat (nesmí se vařit!)

JAKÉ MNOŽSTVÍ VODY A JAKOU VODU A NÁDOBU POUŽÍVAT K VAŘENÍ BYLIN?

K přípravě odvarů používejte nejlépe pramenitou nebo převařenou vodu z vodovodu.
K vaření doporučujeme skleněné žáruvzdorné nádoby nebo smaltované, ocelové (v žádném případě ne hliníkové). Zda je vývar připravován pod pokličkou či nikoli – to není důležité.
Chuť a barva odvaru závisí na kvalitě vody a době varu. Pokud je kvalita vody horší anebo není dodržena správná doba varu, může být vývar trochu matný. Nemění se však jeho účinnost. Vody k přípravě odvaru použijte – u listů a větviček cca 700ml až 1 litr a v případě kůry cca 800 ml až 1 litr. Množství použité vody (v případě dodržení doporučeného dávkování byliny) nemá vliv na účinky – můžete použít více či méně. Záleží na množství tekutin, které máte v průběhu dne vypít. Při onemocnění ledvin či prostaty použijte menší množství, tj. 2-3 sklenice. Odvar bude silnější.

JAK DLOUHO VAŘIT?

Doporučenou dávku byliny zalijte určeným množstvím studené vody a uveďte do varu. Jakmile se voda začne vařit, snižte sílu plamene a na mírném ohni vařte doporučenou dobu. Doba vaření závisí na druhu byliny. Všeobecně platí: měkké části bylin jako lístky a větvičky, vařte od 5 do 10 minut, kůru od 15 do 20 minut.
Poté přeceďte vývar, (hned či po několika minutách), nejlépe přes plastové sítko, do džbánku nebo jiné skleněné nádoby. Pijte v průběhu dne – teplé nebo vlahé.

JAK PÍT PŘIPRAVENÉ VÝVARY?

Vývary se pije 3 x denně. Připravené z kůry pijte 1 hodinu před jídlem nebo 1 hodinu po jídle. Odvary z listů a větviček kdykoli v průběhu dne, mezi jídly.

VĚTŠINOU JE DOPORUČENO PÍT BYLINY 3X DENNĚ. ZNAMENÁ TO I VAŘIT JE 3X DENNĚ?

Odvary si připravte vždy ráno na celý den. Pokud chodíte do zaměstnání, vezměte si je s sebou v lahvích. Nemusí se přechovávat v chladničce a nejlépe chutnají při pokojové teplotě.

MOHOU SE ODVARY PŘECHOVÁVAT V TERMOSCE?

Někteří to doporučují. My zastáváme názor, že to není vhodné s ohledem na možnost nežádoucích reakcí vlivem dlouhotrvající vysoké teploty. Pokud chcete termosku použít jen jako transportní nádobu, vlijte odvar po částečném zchladnutí.

MŮŽE SE ODVAR PŘECHOVÁVAT V LEDNICI?

Může, ale není to nutné.

MŮŽE SE PŘIPRAVIT VÝVAR VEČER A PÍT AŽ DRUHÝ DEN?

Může, ale vždy je lepší, pokud od přípravy do vypití je kratší doba.

PŘECHOVÁVÁNÍ VÝVARU.

Připravené vývary nepřechovávejte na slunci, skleněné nádoby doporučujeme zastínit či přikrýt, aby se zamezilo dlouhodobému působení slunečního světla.

MOHOU SE PERUÁNSKÉ BYLINY VAŘIT SPOLEČNĚ NEBO MÍCHAT PO UVAŘENÍ? *

Peruánské byliny se v zásadě nemíchají do směsí. Výjimku tvoří společná příprava Vilcacora+Tahuari, Vilcacora+Chuchuhuasi, Vilcacora+Ubos, Vilcacora+Muňa-Muňa, Muňa+Wira, Vilcacora+Chanca piedra a Chanca piedra+Cola de caballo.

Pokud připravujete společně dvě byliny – kůru a lístky (např. Vilcacoru a Muňa-Muňa), nejprve vařte 10 minut Vilcacoru, dodejte Muňa-Muňa a společně ještě dalších 10 minut vařte.

Pokud pijete 2-3 různé byliny za den (a vaříte je samostatně) nesmí se po uvaření smíchat. Je nutné i ponechat odstup 20-30 minut mezi pitím různých druhů.

Pokud se jedná o sestavu očistných bylin, složenou z Manayupa, Hercampuri a Flor de Arena, tak se nemají pít v jednom dni v kombinaci. Nejlépe je pít 1 očistnou bylinu 2 týdny nebo 1 měsíc (v závislosti na zvolené délce očistné kúry), následně druhou (2 týdny nebo 1 měsíc) a teprve potom tu třetí.

MOHOU BÝT NĚJAKÉ REAKCE PŘI PITÍ PERUÁNSKÝCH BYLIN?

Zpočátku se mohou dostavit očistné reakce, jako např. bolesti kloubů, kožní projevy, malátnost, někdy i průjem a nebo pocit zhoršení stavu. Jedná se o tzv. terapeutickou krizi. Tento stav svědčí o působení bylin, obvykle trvá krátce a tyto příznaky ustoupí.
Některé byliny působí silně močopudně, zejména očistné, což patří k jejich přednostem. Spolu s močí odchází z organizmu toxické látky. Nenechte se těmito případnými projevy znepokojit a vývary pijte systematicky dále. Eventuálně snižte na 1-2 dny množství byliny.

JAK DÁVKOVAT A PÍT SANGRE DE DRAGO?

Sangre de Drago pijte ráno na lačno, rozmíchané v malém množství vody (cca 2 lžíce), začínajíc od 3 kapek s postupným zvyšováním o 2 kapky do 10, 15, nebo 20 kapek za den.

JAK DLOUHO JE MOŽNO PÍT PERUÁNSKÉ BYLINY? JE NUTNO DĚLAT PAUZY?

Preventivně se byliny obvykle užívá 1 měsíc. Ale v některých případech, pokud jste nedosáhli požadovaného účinku, lze i déle (2-3 měsíce). Pak je třeba udělat pauzu, která by měla být minimálně 1 měsíc až 6 týdnů. Výjimkou jsou ucelené bylinné kúry doporučené lékařem, kdy se při závažných onemocněních užívají byliny delší dobu a pauzy jsou kratší. Přestávky se netýkají tzv. superpotravinmaky, kde je možné udělat několik dnů pauzy, ale může být i dlouhodobá konzumace.

PRAKTICKÁ RADA:

Připravené vývary můžete nosit s sebou (např. do zaměstnání nebo na cesty) v dobře uzavíratelné láhvi, sklenici nebo zásobníku.

* Peruánské byliny mají každá v sobě více vlastností a proto je třeba být opatrným při jejich míchání do směsí. Díky různým složkám může takovým sloučením dojít k nežádoucím účinkům nebo změně jejich působení. Na našem trhu se bohužel takové směsi peruánských bylin připravené bez odborných znalostí objevily. Proto je důležité nakupovat u zkušených specialistů, kteří se tomuto tématu zodpovědně věnují a mají odborné zázemí.

Jaké máte s peruánskými bylinami zkušenosti vy? Podělte se s ostatními v diskusi pod článkem.


  • 67
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  
    67
    Shares
Další články