Zvykli jsme si využívat dary peruánské přírody ku prospěchu našeho zdraví. Někteří z nás si z užívání odvarů, případně kapslí, udělali denní, zdravotní rutinu.
Proč ale nespojit příjemné z užitečným a nepoužít bylinky tak, abychom udělali něco pro své zdraví a zároveň pohladili naše chuťové buňky?
Proto jsme si pro Vás připravili dnešní osvěžující speciál, ve kterém se můžete těšit na tip na perfektní letní a zdraví prospěšný nápoj. Kromě receptu se dočtete také další zajímavosti o jednotlivých „surovinách“.
Potřebné suroviny:
Běžně ji známe pod názvem lemon grass, citronová tráva nebo citronela. Sušené trsy této voňavé traviny využíváme často v exotické kuchyni, ale zapomínáme na její výjimečnost v oblasti prospěšnosti na naše zdraví.
Hierba Luisa je již po staletí využívána při problémech s trávením, při pocitu nafouklého břicha a jeho bolestech. Skvělá je ovšem i jako prevence a v průběhu nachlazení a chřipek, kdy blahodárně působí především na dýchací ústrojí.
Dalším bonusem je její pozitivní vliv na psychické zdraví – dokáže podpořit při stresu, úzkostných stavech a depresích.
Drobný, ale téměř až zázračný plod mochyně peruánské. Sladkokyselá svěží chuť potěší každého, kdo rád zdravě mlsá. Ale nejen to – aguaymanto je skvělým oxidantem, který působí proti stárnutí buněk a urychluje jejich regeneraci. Kromě toho posiluje imunitní systém a snižuje hladinu cholesterolu v krvi.
Největší přírodní zdroj vitamínu C. Obsah vitamínu C je 30-60x vyšší než v pomerančích a 2-3x vyšší než v tak vysoce ceněné Acerole. Co více dodat? Snad jen, že vitamín C je jeden ze základních kamenů pevného zdraví.
Známé ovoce ve formě extraktu, rozmíchatelného prášku. Nabízí nezaměnitelnou exotickou chuť. Díky obsahu beta-karotenu chrání pokožku před škodlivým UV zářením. Některé přítomné minerální látky zase dokáží zklidnit mysl, předejít nervozitě a zlepšit náladu.
A jak to všechno jde dohromady? Jednoduše!
Na 1l osvěžujícího, zdravého nápoje nadupaného vitamíny budete potřebovat:
3 polévkové lžíce Hierba Luisa – vhodíme do 1l studené vody a na mírném ohni vaříme 5-10 minut.
Hotový odvar necháme vychladnout. Odvar scedíme.
Do vychlazeného odvaru přidáme: 2 čajové lžičky Camu Camu, 2 čajové lžičky Maracuji a přidáme hrst Aguaymanto a vše dobře rozmícháme.
Takto hotový nápoj necháme alespoň 2 hodiny nejlépe v lednici, můžeme ale nechat chladit i přes noc. Při podávání můžeme přidat led.
Skvělý nápoj lze připravit taktéž ze samotného Aguaymanta – stačí, když jej vsypeme do nádoby, zalijeme vodou a necháme chvíli odstát – vznikne nám nejenom lahodné pití, ale i šťavnaté plody ke konzumaci.
Máte i Vy svůj oblíbený recept? Budeme moc rádi, když se s námi o něj podělíte v komentářích pod článkem!
Krásný zbytek léta přeje celý tým Uncaria ČR