KRÁLOVNA AMAZONIE – VILCACORA
Pro své vlastnosti byla Vilcacora považována Inky za svatou rostlinu. O jejím působení hovoří mnoho indiánských legend. Jako léčivá se používáji listy ale hlavně kůra, ale pouze její vnitřní část obsahuje všechny potřebné složky. Vnější kůra je odpadem, který je však bohužel někdy nabízen dodavateli jako kůra vnitřní. Kombinace alkaloidů obsažených ve vnitřní části kůry z ní činí neobyčejně účinný prostředek o širokém spektru působení. Informace o jejích vlastnostech byly předávány z pokolení na pokolení. Dnes je velmi populární ve světě.
Přečtěte si jak se z vilcacory dělá odvar (čaj).
Vilcacora se staví do popředí zájmu z hlediska vlivu na zhoubné novotvary pro své antioxidační, imunostimulační a antivirové účinky. Obsažené látky zvyšují fagocytózu a mohou mít taktéž antimutagenní účinky. Existují předběžné zprávy o tom, že indukují apoptózu a inhibují proliferaci leukemických buněk a buněk lymfomu, aniž by byly cytotoxické vůči normálním buňkám. Blahodárně působí na kardiovaskulární systém – zvyšují dilataci periferních krevních cév, snižují srdeční frekvenci a do jisté míry rovněž hladinu „špatného“ cholesterolu. Pro své protizánětlivé vlastnosti se Vilcacora doporučuje při léčbě osteoartritidy.
TEN JEDINÝ ORIGINAL OD UNCARIA ČR
Dobrý den,
1. kupuji zlomkovou kůru, zatím nemám ideální postup na rozmělnění.
2. vařím na mírném ohni 20-25 minut, v Buhnerově protokolu, kterého se snažím držet, je návod: jen přivést k varu, odstavit, hodinu louhovat. to se mi u kůry moc nezdá. Jak to vidíte?
3. u čaje lapacho jsem vařila u druhý odvar, chuťově byl ještě dost silný – nevím, jak účinné látky, tuším, že když 2. odvar nepomůže, tak neuškodí? Dá se i Vilcacora převařit ještě jednou?
Děkuji a zdravím